- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Georges Feydeau / BROUK V HLAVĚ

překlad: Milena a Josef Tomáškovi

režie: Filip Nuckolls

premiéra: 24. února 2023 na Velké scéně

 

Lechtivá komedie o neuskutečněné manželské nevěře. Francouzská klasika se skvěle vystavěnou zápletkou, plná ironie, bláznivých záměn a slovního humoru.

„To ten kosmodisk! Ten kosmodisk mi nasadil brouka do hlavy!“

Viktor Smrčina je ctihodný ředitel pojišťovny a v zásadě obyčejný chlap, který se nepouští do větších akcí. Jenže v poslední době hodně pracuje, nosí speciální kosmodisk, aby se nehrbil, a intimní život mu kazí imaginární celník… Zkrátka co se týká milostných záležitostí, neprožívá právě „zuřivé“ období.

Tím však probudí žárlivost ve své manželce Marcele. Z čeho její podezření vyplývá? To je tak – Viktor, protože poctivě nosí svůj speciální kosmodisk, daruje tedy starý kosmodisk svému bratranci Kamilovi, který je bohužel zapomene v jednom poněkud specifickém hotýlku U Holé číči, určenému pro pány a dámy, kteří nejsou tak úplně manželé.

No a když se kosmodisk vrátí z hotýlku zpět domů, chápe to Marcela jako důkaz manželova záletnictví. Zosnuje tedy se svou přítelkyní Luděnou ďábelský plán, který má ovšem několik (vlastně hodně) háčků… A aby toho nebylo málo, v hotelu U Holé číči pracuje slaboduchý sluha Žeton, který jako by byl dvojníkem pana Smrčiny.

Georges Feydeau patří i dnes, po více než sto letech od své smrti, mezi nejúspěšnější a nejhranější francouzské dramatiky, a je známý především pro své frašky, vaudevilly a zápletkové komedie. Brilantní komedie Brouk v hlavě z roku 1907 je především hra o lásce a manželské „nevěře“ a patří právem mezi Feydeauovy nejhranější kusy. U nás byla poprvé uvedena na konci šedesátých let, naposledy pak v roce 2019.

Dvojice postav (Smrčina a Žeton) bývá tradičně inscenačně řešena jako dvojrole, avšak Brouk v hlavě nabízí mimořádné herecké příležitosti nejen pro představitele zmíněné dvojrole, ale také pro celý mostecký činoherní ansámbl. Děj příběhu byl v rámci dramaturgicko-režijní koncepce přesunut z francouzského salonního prostředí začátku 20. století, do československých a českých 90. let. Diváci se tak mohou těšit na nespoutaný humor a jedinečný vizuálně-hudební zážitek.