- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Jiří Janků, Petr Svojtka / HRABĚ MONTE CRISTO aneb Pomsta není řešení

 

Inspirováno románem Alexandra Dumase st.

režie: Petr Svojtka

premiéra: 16. června 2023 na Velké scéně

 

Jeden z nejkrásnějších příběhů západní literatury v komediálním divadelním zpracování. Dobrodružný příběh o zradě a pomstě tentokrát podaný s velkou mírou nadsázky a fantazie, která vrhá na celý děj zcela nové světlo.

Představte si, že se jednoho dne probudíte v temné kobce toho nejhoršího žaláře. Jak jsem se zde ocitl? Proč jsem tady? Kdy budu propuštěn na svobodu? A za co tady vlastně jsem? Příliš mnoho otázek, na které neznáte odpověď.
Potřebujete alespoň nějaké indicie, a možná i zdánlivě nesmyslné rady podivného vězně z vedlejší cely… Postupně je začnete rozplétat a dostanete se až k překvapivému závěru.

 

Hrabě Monte Cristo je jedním z nejznámějších románů západní literatury. Vznikal v polovině 19. století, ale příběh sám se odehrává o něco dříve, na začátku 19. století v době Napoleonova návratu z Elby. Jeho autor Alexandre Dumas st. Se dočkal uznání již za svého života a dodnes nemizí z povědomí čtenářů po celém světě. Řada jeho děl byla později nejrůzněji adaptována či citována, ať už ve filmu či v televizi. Velkou slávu mu přinesli zejména Tři mušketýři a právě Hrabě Monte Cristo.

Původní příběh je notoricky známý. Marseillský námořník Edmund Dantès se stane obětí spiknutí a zrady. Podaří se mu utéci z vězení, získá obrovský poklad a začne se mstít. Ovšem seběhlo se všechno vskutku tak, jak píše Alexandre Dumas? A pokud se stala podlá křivda, je na místě krutá msta? Náš příběh si právě s těmito otázkami významně pohrává, bere z románu pouze základní dějovou linku a velký romantický nádech, v mnohém se ovšem od své předlohy liší. Volně nakládá s dějovými i tematickými linkami a k původnímu dějii postavám přistupuje s velkým nadhledem. Jedná se tedy o komedii, ve které není nic tabu a vše se nahlíží s velkou mírou nadsázky.

Diváci se tak mohou těšit na neotřelý humor autorské dvojice Janků-Svojtka doplněný o skvělé výkony neméně vtipných herců mostecké činohry, podobně jak tomu bylo například v inscenaci 60´s aneb Šedesátky. Věříme, že výsledek bude podobně úspěšný a diváci budou odcházet z divadla spokojeni a s úsměvem na rtech.