- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Patrick Barlow / MESIÁŠ

překlad: Pavel Dominik

režie: Filip Nuckolls

premiéra: 9. prosince 2023 na Aréně

 

Bláznivé vánoční kázání a směšně pošetilá show o narození Ježíše Krista. Živý divadelní betlém v podáni dvou herců a zpívající herečky.

"Dámy a pánové, sousedé i kamarádi, vítejte v našem námi pro vás nově zrekonstruovaném teletníku, který dnešním večerem vstupuje do svého nového letopočtu jako kulturní centrum našeho mikroregionu. Dámy a pánové, začneme s léčením. Budeme plodit a budeme rodit.  Převeliké světlo rozzáří se v temnotě".

A v tom světle vidíme… drsně půvabný kraj někdejších Sudet, okolí Vejprt, kde dva kamarádi Jakub a Vít a paní učitelka Zita inscenují vskutku podivné, ale velice zábavné, divadlo pro své sousedy, přátele i nepřátele. Divadlo o zrození Mesiáše neboli Pomazaného neboli Ježíše.

Na scéně se objevují všechny „známé“ postavy – deprimovaná Marie obšívající chrámové závěsy, Josef – tesař z Nazaretu –, jenž promaže zadní dveře, archanděl Gabriel, prostředníček nebeský, král Herodes, jenž nikdy nemá dobrou náladu, víceméně tři mudrcové z Východu i samotný Bůh… A mnoho dalších.

Neustálé střídání postav klade na herce vysoké nároky, zvláště na jejich hereckou techniku, a tak v průběhu děje není nouze o všelijaké pseudofilosofické disputace o tom, jak novozákonní tematiku vlastně uchopit, jaké prostředky použít, co říct a co neříct, kdo bude hrát tu a kdo zas tamtoho atp.

Mesiáš představuje nejen modernizovanou (apokryfní) verzi příběhu o Kristově narození, ale především se jedná o velmi zábavné vánoční mystérium, frašku plnou bláznivého humoru a aktuálních pop-kulturních, společenských i regionálních odkazů.

Premiéra Mesiáše se uskutečnila v National Theatre of Brent (satirické divadlo pro dva herce založené Patrickem Barlowem) v roce 1983. Inscenace byla později upravena a obnovena v londýnském Bush Theatre v roce 2000. U nás měl Mesiáš premiéru v roce 2009.