- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Gur Koren / NEPERTE SE, PROSÍM VÁS!

překlad a režie: Petr Svojtka
premiéra: 18. října 2024 na Velké scéně

Brilantně napsaná vztahová komedie o dědictví, které padlo do (ne)správných
rukou.

„Děti moje, než vyslechnete moji poslední vůli, vzpomeňte si na slova, která vám opakovala vaše matka ode dne, kdy jste se narodili: Prosím vás, neperte se…!“ Tři sourozenci se setkají v advokátní kanceláři, aby si vyslechli otcovu poslední vůli. Tak začíná skvělá komedie Neperte se, prosím vás! izraelského dramatika Gura Korena.

Ben, hvězda dětských show o bezpečnosti silničního provozu, Abigail, ztahaná pracující matka samoživitelka a nejstarší Moše, věčně zadlužený hipík. Jak už to bývá, sourozenci mezi sebou mají všelijaké spory, a tak nepřekvapí, že důrazným přáním jejich zesnulého otce v poslední vůli je, aby se jeho děti měly rády a nehádaly se. Překvapivé však je, že největší díl dědictví má získat jakási tajemná Nina Yablonsky, k níž byl otec neobvykle štědrý na úkor svých dětí…Není to jen velký podvod otcova advokáta? A kdo je sakra ta Nina Yablonsky?
Podaří se ji vypátrat a přesvědčit, aby se své části dědictví vzdala?

Korenův text je vtipný, dobře "vyrobený" a především empatický. Popisuje neblaze známou skutečnost, kterou je dědické řízení (v tomto případě o majetek i peníze), jež mezi sourozence vnáší vleklé hádky a dohady o tom, kdo dostal víc a kdo míň, kdo neměl dostat nic, komu bylo ukřivděno, komu bylo cosi slíbeno atp. Pokud sourozenci nejsou schopni tuto mezní situaci vyřešit, často se jejich konflikt vleče celé roky, někdy až do smrti. Diváka u Korenovy „lidské komedie“ skoro napadá, že nejlepší je nic nedostat a nic nemít. Jenže krev není voda, a tak mostečtí diváci zůstanou do poslední chvíle napnuti, jak sourozenci Abigail, Moše a Ben nastalou situaci vyřeší.

V režii zkušeného Petra Svojtky se Korenova skvělá hra promění v inscenaci určenou všem, kteří mají rádi chytré komedie bez bulvárních povrchností a stereotypů.