- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Ray Cooney / 1+1=3

překlad: Břetislav Hodek
režie: Milan Schejbal
premiéra: 12. dubna 2024 na Velké scéně

Někdo manželku nemá, jiný má jednu. Ale John, ten má rovnou dvě. Tedy jen do chvíle, kdy se na to tak trochu přijde… Mimořádně zábavná komedie od legendárního britského dramatika.

Závěrem bych rád řekl, že všechny tyto svrchu uvedené lži jsem si vymyslel z jednoho prostého důvodu – abych tím zamlžil svůj tajný hřích. Já jsem se s tamtou dámou oženil a bydlím s ní zde. Zároveň jsem však ženatý i s tou druhou dámou a bydlím s ní jinde. Říkám to správně, Stanley?

1+1=3 aneb Jeden a jedna jsou tři je situační komedie britského dramatika Raye Cooneyho z roku 1993. Cooney se v jistém smyslu stal klasikem komediálního žánru, napsal řadu divácky úspěšných her, například Prachy? Prachy! nebo Rodina je základ státu, a komediografem je ostatně i jeho syn Michael, jehož komedie Habaďůra měla premiéru v mosteckém divadle v roce 2015.

1+1=3 je hra plná nedorozumění, omylů a temných tajemství (diváci se ale nemusejí bát, tak temná zase nejsou), která postupně vyplouvají na povrch. Osu příběhu tvoří skutečnost, že taxikář John Brown má dvě manželky a dělá první poslední, aby se na to nepřišlo. Vinou nehody, a jeho dobré vůle pomoci nebohé stařence, však Brown spadne do tenat následných událostí, zmatků a nepochopení, které ještě přiživuje soused Stanley i oba policisté vyšetřující výše zmíněný incident. A samozřejmě – jak se dá očekávat – jsou nejdůležitějším katalyzátorem trablů obě Johnovy ženy. Do této příběhové linie pak vstupují další témata, týkající se sexuality, především v podobě přihřátého souseda Bobbyho.

Režisér Milan Schejbal chystá se svým týmem zábavnou divadelní jízdu pro všechny mostecké komediální nadšence.