2018 / 6

DIVADELNÍ MOSTY

internetový magazín Městského divadla v Mostě

Lze obětovat 164 lidských životů za 70.000 lidí?
Německý dramatik, spisovatel a právník Ferdinand von Schirach napsal v roce 2015 fiktivní drama ze soudní síně Teror. Jeho hra se okamžitě rozšířila do celého světa a má dnes na svém kontě již na osmdesát inscenací a hru vidělo více než tři sta tisíc diváků. Tento aktuální populární divadelní hit vám nyní přinášíme také do mosteckého divadla.
V závěru hry budete hlasovat o vině či nevině stíhacího pilota Larse Kocha, který navzdory rozkazu nadřízených sestřelil dopravní letadlo unesené teroristy. Na palubě letadla tehdy bylo 164 nevinných cestujícíh. Letadlo ovšem mířilo na mnichovský stadion, kde se v tu chvíli nacházelo 70.000 diváků. Major Koch zabránil obrovské katastrofě, ale přitom zabil cestující na palubě letadla.
Schirachova hra vychází z mnoha diskusí, které se nejen v Německu rozhořely po tragédii z 11. září 2001. Teroristé změnili svět a nabourali jistoty lidské důstojnosti. Německý parlament v roce 2005 odhlasoval, že v krajním případě je možné zabít civilisty, pokud se tím zabrání tragédii ještě větší. Vzápětí byl však tento zákon napaden Ústavním soudem, zákon byl zrušen.
Ovšem diskuse neustaly. Ferdinand von Schirach svojí hrou k diskusi na toto téma výrazně přispěl. Ze všech diváků v hledišti učinil soudce, kteří mají rozhodnout. Každý se tak musí tímto dilematem zabývat, nepřihlíží jen diskusi a soudnímu přelíčení.