- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

FESTIVAL YOUNG FOR YOUNG JE ZPĚT!

FESTIVAL YOUNG FOR YOUNG

 

KOMPLETNÍ PROGRAM A REZERVACE VSTUPENEK ZDE

 

Po třech letech se opět vrací divadelní festival pro mladé nejen věkem.
Desátý ročník proběhne v prostorách Městského divadla v Mostě a v Divadle rozmanitostí ve dnech
od 11. do 14. října.
Čtyři festivalové dny nabídnou pestrou nabídku žánrů a divadelních souborů.

 

Festival zahájíme 11. října zbrusu novou inscenací MALÝ PRINC z našeho repertoáru. Poetický příběh určen pro děti i dospělé vypráví o esenciálních věcech života, o přátelství, lásce a optimismu. Malý princ autora Antoine de Saint-Exupéryho patří mezi nejvýznamnější díla svého druhu.

 

Čtvrtek 12. října nabídne Malá scéna našeho divadla stand up Filipa Tellera REPRODUKCE.
Autorský stand up o dětech, rodičích, výchově, společnosti a rozhodnutí, které nelze vzít zpět!
Filip Teller děti nemá. Mohl by mít, ale je si vědom rizik tohoto zodpovědného rozhodnutí. K dětem, narozdíl od pokojových rostlin, totiž musíte mít vztah.

Jenže biologické hodiny tikají a touha po zachování rodu a slevě na dani může být mnohdy
silnější než obava z přelidnění. Nastává tedy čas položit si zásadní otázky, které se
reprodukce týkají: Mít či nemít? A má to dnes ještě smysl?

Na tyto a mnohé další otázky hledá Filip Teller odpovědi ve svém reprodukčním stand-upu
plném úvah, pochyb, nepravděpodobně-pravdivých příkladů a ironického humoru.

 

 

Loutková a alternativní scéna Divadla rozmanitostí uvede v rámci festivalu premiéru ekothrilleru ROPÁCI.
Inscenace Ropáci je mysteriózním ekodramatem autorek Kristýny Kolovratové a Hany Marvanové, vzniklých na motivy stejnojmenného filmu Jana Svěráka. Po mostecké krajině se pohybuje podivné stvoření, které smrdí jako ropná skvrna. Podaří se nové generaci vypořádat s chybami minulosti? To se dozvíte 13. října od 17:00 hodin v hledišti Divadla rozmanitostí.


 

V ten samý den (tedy 13. října) nás můžete navštívit na Malé scéně, kde přivítáme hostující soubor Divadla X10 s inscenací BAKCHANTI.
Inscenaci Bakchanti nastudoval režisér nastupující generace Štěpán Gajdoš ve spolupráci s dramaturgem Divadla X10 Ondřejem Novotným. Dotýká se otázek národní identity a zabývá se tím, jak moc je tato identita spojená či dokonce ovlivněná pivem a vysedáváním v české hospodě. Tvůrci se zamýšlejí nad tím, zda je pivo doopravdy středobodem (českého) vesmíru.

“Pivo je starší než Bible.” Pivo je středobodem českého vesmíru. Pivo je prostředkem k nezávaznému rozhovoru, seznámení, osvobozujícímu smíchu i k otupení intelektu a duchovní hibernaci. Všední situace a příběhy, které si v hospodě s nadhledem i dojetím vyprávíme, nejsou jen obrazem světa, ve kterém žijeme, ale daleko víc vlastní svět vytvářejí. Bakchanti nabízí náhledy do české identity, ve které se spojuje lidová slavnost s intelektuální snahou povznést stav kultury na mezinárodní úroveň, pupkatý Bakchus s idealizovanými osobnostmi českého národního obrození, malý venkovský dobře známý dvorek s těžko uchopitelnou rozlehlostí světa.

 

Finálový večer – tedy sobota 14. října nabídne dojemnou a současně vtipnou inscenaci OTEC hostující Indigo company. Dojemná a současně vtipná tragikomedie v režii Petra Svojtky o jednom smutném fenoménu naší doby - o Alzheimerově chorobě.
Andrému je osmdesát, býval tanečník a žije se svou dcerou Anne a jejím manželem Antoinem. Anebo býval inženýr, jehož dcera Anne se odstěhovala do Londýna za novým přítelem Pierrem? Proč má uprostřed odpoledne pyžamo? Kam se poděly jeho hodinky? A co dělá v jeho kuchyni ten cizí člověk s kuřetem? Touží po klidném životě, ale najednou už nic nějak nedává smysl... Hra psaná z pohledu muže, který je postižen neduhem Alzheimerovou chorobou.

V hlavní roli exceluje Jan Vlasák, který si po představení převezme letošní cenu FOREVER YOUNG.

 

Festivalová dopoledne budou patřit studentům, a to jak na jevišti, tak v hledišti. Pro děti, žáky a  studenty mateřských, základních a středních škol jsou připraveny inscenace studentů a absolventů divadelních škol. Pražská konzervatoř nabídne inscenaci POD KONTROLOU, Vyšší odborná škola herecká se představí s KYTICÍ. Studenti loutkového oboru nabídnou nejmenším DOCELA OBYČEJNOU POHÁDKU PRO DOCELA OBYČEJNÝ DEN a soubor Buchty a loutky nabídnou mateřským školám známou pohádku PALEČEK v Divadle rozmanitostí.

V průběhu festivalu jsou na programu také výstavy a hudební vystoupení.

Doufáme, že je z čeho vybírat a budeme se těšit na viděnou v hledištích našich divadel.

 

YFY 2023