- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Známe vítěze festivalu

foto

Šestý ročník divadelního festivalu Young for young byl opět soutěžní. Hlasovali diváci i studentská porota, která byla sestavena z žáků a studentů mosteckých škol. Absolutním vítězem se podle diváků stal domácí Podivný případ se psem v režii Lukáše Kopeckého. U studentské poroty vyhrála inscenace Kdo se bojí Virginie Woolfové? Městských divadel pražských v režii Petra Svojtky.

Cena studentské poroty i Cena diváků bude předána před začátkem nejbližší premiéry MDM, tedy 16. září 2016 před prvním uvedením muzikálu Starci na chmelu na Velké scéně. Během předávání cen budou také vylosováni výherci z řad diváků, kteří letos soutěží o blokové předplatné, divadelní vína a volné vstupenky do divadla.

Večerní představení druhého dne festivalu Young for young se odehrálo na komorní scéně MDM. Jednalo se o představení Městských divadel pražských s názvem: Kdo se bojí Virginie Woolfové? Tato inscenace nás příjemně překvapila svou barvitostí a neutuchajícím humorem. I když v něm hráli jen čtyři herci, o živost představení bylo postaráno. Velmi zajímavý vztah měl pár George (Aleš Procházka) a Martha (Veronika Gajerová), v první chvíli byl plný vášně a vtípků a v druhé se bezmezně nenáviděli. Tento pár doplnil další, který přišel nečekaně na návštěvu. Hraje v něm Honey (Veronika Kubařová) a Nick (Viktor Dvořák). Mezi těmito páry vznikaly zajímavé zápletky. Herci se opravdu vžili do svých rolí, až budili zdání, že se příběh odehrává přímo před námi. V celé hře nás pronásledovala záhada syna, která nakonec vyvrcholila v šokující zjištění. Ke konci se hlavní postavy psychicky hroutí. A teď se vás zeptáme: Bojíte se Virginie Woolfové?“ řekla za studentskou porotu Lada Bánoková – žákyně 1. ZŠ v Mostě.

 

Kdo se bojí Virginie Woolfové? - foto: Tomáš Branda

foto

V pátek 3. června jsme na Komorní scéně Městského divadla v Mostě viděli Podivný případ se psem Městského divadla v Mostě. Nejvíc nás zaujalo vžití hlavní postavy do role. Díky skvělému hereckému výkonu jsme cítili každou emoci společně s Christopherem. Na okamžik jsme se díky té hře mohli ocitnout v úplně jiném světě. Ve světě velice nadaného autistického chlapce matematika a logika, který pomalu zjišťuje, že zvládne všechno. Až nám z toho běhal mráz po zádech.

Velice se nám líbila scéna se světelnou podlahou, která představení dodávala skvělou atmosféru. Dále se nám líbilo vhodné umístění gagů v rozumné míře, tak aby si představení ponechalo svoji ponurou náladu. Nic bychom neměnili. Skvělá hra, herci i základní myšlenka představení, které bychom doporučili všem, kteří rádi zachází do hloubky, kteří na sebe rádi nechávají přenášet z jeviště plno emocí, otázek a kterým nevadí jít po představení domů a celou cestu jen přemýšlet o životě.“ řekl za studentskou porotu Filip Čajka – student Soukromé školy pro ekonomiku a podnikání.

Podivný případ se psem - foto: Jakub Jíra

foto

 

Podivný případ se psem měl premiéru 8. dubna 2016 na Komorní scéně Městského divadla v Mostě. Hlavního hrdinu, Christophera - chlapce s Aspergerovým syndromem, ztvárnil Ondřej Dvořák. Tento čerstvý absolvent JAMU od září posílí mostecký soubor a diváci ho uvidí nejen v roli Peška v obnoveném muzikálu Noc na Karlštejně na hradě Hněvín, ale i v roli Filipa ve Starcích na chmelu.

 

Festival Young for young

Festival Young for young se koná každoročně v Městském divadle i v Divadle rozmanitostí v Mostě. Je určen pro mladé nejen věkem. Jedná se o soutěžní přehlídku současné divadelní tvorby. Letos měli diváci v Divadle rozmanitostí možnost navštívit Malou mořskou vílu Divadla D21, Norskou pohádku Divadla Buchty a loutky, domácího Kocoura v botách nebo O dvanácti měsíčkách. V Městském divadle to bylo Fimfárum Západočeského divadla Cheb, Kdo se bojí Virginie Woolfové? Městských divadel pražských, domácí Podivný případ se psem a DNA Divadla Bolka Polívky.

Během celého festivalu probíhala ve foyer MDM výstava Zatoulané kulisy. Návštěvníci si mohli vyzkoušet různé divadelní efekty, kostýmy i rekvizity.

Tradičně proběhlo i předání cen Forever young určené pro umělce, kteří jsou stále aktivní a především mladí duchem. Cenu převzali Alois Švehlík a Boleslav Polívka.